Tyro w mitologii greckiej
Tyro (Τυρώ) to postać z mitologii greckiej, córka Salmoneusa i Alkidike. Salmoneus, wywodzący się z Tesalii lub Elidy, był potomkiem Ajolosa, który z kolei był związany z legendarnymi postaciami Hellena i Prometeusza.
Po śmierci matki, Tyro była pod opieką swojego ojczyma, Sidero, która okazała się dla niej okrutna. Z tego powodu Tyro trafiła do domu Kreteusa, brata Salmoneusa i założyciela miasta Jolkos. Tam zakochała się w rzece Enipeusie, co wykorzystał Posejdon, przybierając postać boga rzeki. W wyniku tego połączenia Tyro urodziła bliźniaków: Neleusa i Peliasa.
Macocha Tyro, Sidero, dowiedziawszy się o narodzinach chłopców, kazała je porzucić. Na szczęście zostały one uratowane przez pasterzy. Chłopcy dorastali z dala od matki, ale kiedy dorośli, wrócili, aby uwolnić Tyro od tyranii Sidero, zabijając ją przed ołtarzem Hery.
Tyro po tym wydarzeniu wyszła za mąż za Kreteusa, z którym miała trzech synów: Ajzona, Amytaona i Feresa. Ajzon później został królem Jolkos i ojcem Jazona, wodza wyprawy Argonautów. Pelias również objął władzę w Jolkos, pokonując swojego brata. Neleus, ojciec Nestora, wyjechał i założył Pylos.
Inna wersja mitu mówi o Syzyfie, który uwiódł Tyro, aby zemścić się na swoim bracie Salmoneusie. Owocem tego związku miało być dwóch chłopców, którzy zostali zabici przez Tyro, gdyż poznała ich tragiczny los.
Potomkowie Tyro
- Neleus – ojciec Nestora
- Pelias – król Jolkos
- Ajzon – król Jolkos, ojciec Jazona
Tyro w literaturze
Tyro pojawia się w dziele The Cantos Ezry Pounda, co świadczy o jej wpływie na literaturę.
Podsumowanie
Tyro jest ważną postacią mitologii greckiej, której historia wiąże się z tematami miłości, zdrady i zemsty. Jej potomkowie odegrali istotne role w dalszych mitach i legendach.