Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tymowa (województwo małopolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Tymowa

Tymowa to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Czchów. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa tarnowskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Tymowa pochodzi z 1215 roku, z dokumentów Jana Długosza. Wówczas wieś była częścią dóbr biskupa krakowskiego, który oddał ją kapitule krakowskiej jako dziesięcinę snopową. Długosz opisał Tymowę jako mającą 22 łany kmiece oraz sołtystwo.

W 1581 roku część wsi należała do Jerzego, Kaspra i Wojciecha Wielgłowskich oraz Jana Jordana, a ich posiadłości obejmowały 11 łanów kmiecych i kilka zagród.

Zabytki

Tymowa posiada kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego:

  • Cmentarz wojenny nr 298 z I wojny światowej
  • Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, zbudowany w 1764 roku i rozbudowany w 1913 roku. Kościół jest barokowy, drewniany, z bogatym wyposażeniem, w tym ołtarzem głównym z XVIII wieku oraz amboną rokokową.
  • Dzwonnica, murowana, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, z trzema dzwonami odlanymi w 1926 roku.

Inne zabytki

W wsi znajduje się także dwór murowany, parterowy, który obecnie służy jako siedziba Leśnictwa Tymowa oraz mieszkanie leśniczego. Zachował się również drewniany spichlerz z połowy XIX wieku.

Osoby związane z Tymową

  • Michał Barwiołek (1895) – działacz niepodległościowy, uczestnik I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, kawaler Orderu Virtuti Militari, ofiara zbrodni katyńskiej.
  • Roman Rakowski (1924) – oficer AK, uczestnik II wojny światowej, komandor Marynarki Wojennej RP, kawaler Orderu Virtuti Militari, działacz kombatancki.

Podsumowanie

Tymowa jest miejscowością o bogatej historii, z licznymi zabytkami, w tym kościołem, dzwonnicą oraz cmentarzem wojennym. Urodzili się tu znani działacze, którzy przyczynili się do walki o niepodległość Polski.

„`