Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tygrys (rzeka)

Rzeka Tygrys

Tygrys (gr. Tígrēs, arab. دجلة, Nahr Dijlah) jest jedną z dwóch głównych rzek Mezopotamii, obok Eufratu. Wypływa z gór Taurusu Wschodniego w Turcji, przepływa przez Syrię (40 km granicznych) oraz Irak, gdzie łączy się z Eufratem, tworząc rzekę Szatt al-Arab, która wpada do Zatoki Perskiej.

Długość Tygrysu wynosi 1900 km, a powierzchnia dorzecza to 375 tys. km². Najważniejsze miasta nad rzeką to Bagdad, stolica Iraku, oraz szereg starożytnych miejscowości, takich jak Niniwa czy Aszur. Rzeka jest żeglowna od Bagdadu, a w czasie wysokich stanów wód nawet od Mosulu.

Charakterystyka

Tygrys jest szybszy i głębszy od Eufratu, a jego wylewy są intensywne, zwłaszcza wiosną oraz jesienią, co ma związek z topniejącym śniegiem w górach. Żyzne doliny Tygrysu i Eufratu przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, umożliwiając rozwój sztuki irygacji oraz handlu.

Zagrożenia

W latach 50. XX wieku zbudowano zbiornik retencyjny, który pomógł w ograniczeniu wylewów. Jednak w styczniu 2017 roku ogłoszono wysokie zagrożenie zawalenia się tamy na Tygrysie w pobliżu Mosulu, co mogłoby zagrażać życiu około 1,5 miliona osób.

Tygrys w Biblii

W Starym Testamencie Tygrys jest wymieniany jako jedna z czterech rzek Edenu, znany tam pod imieniem Chiddekel.

Najnowsze aktualności: