Tygodnik Powszechny
Tygodnik Powszechny to katolicki tygodnik społeczno-kulturalny, który ukazuje się od 1945 roku. Został założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę i jest jednym z nielicznych polskich tygodników opinii, które cieszą się rosnącym czytelnictwem. Czasopismo regularnie współpracuje z autorami zewnętrznymi oraz porusza tematy związane z polityką, religią, kulturą i relacjami polsko-żydowskimi. Dział zagraniczny publikuje korespondencje z różnych części świata.
Historia
Pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” ukazał się 24 marca 1945 roku, a jego redakcja początkowo składała się z czterech osób, w tym Jerzego Turowicza, który przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego. W 1953 roku pismo zostało zamknięte, a jego wydawanie wznowiono w 1956 roku. Po powrocie do pierwotnej redakcji, „Tygodnik” stał się głosem katolickiej inteligencji i współpracował z ruchem „Solidarność”. Po wyborze kardynała Wojtyły na papieża, czasopismo stało się ważnym forum dla jego poglądów.
W 1998 roku powstał film dokumentalny o Jerzym Turowiczu, a po jego śmierci w 1999 roku, redaktorem naczelnym został ks. Adam Boniecki. W 2007 roku Grupa ITI nabyła 49% udziałów w czasopiśmie, a w 2011 roku „Tygodnik Powszechny” stał się własnością Fundacji Tygodnika Powszechnego. W 2014 roku czasopismo przeszło zmiany w logo i szacie graficznej, a w 2021 roku przeniosło się do nowej siedziby.
Wartości
Redakcja „Tygodnika Powszechnego” określa swoje wartości jako „katolicyzm otwarty”, co odzwierciedla jego podejście do tematów społecznych i politycznych.
Dodatki tematyczne
- Magazyn literacki
- Ucho Igielne
- Rzecz Obywatelska
- Historia w Tygodniku
- Nowa Europa Wschodnia
- Cybertygodnik
Redakcja (stan na 18 maja 2015)
- Redaktor naczelny: Piotr Mucharski
- Redaktor senior: Adam Boniecki MIC
- Zastępcy redaktora naczelnego: Michał Kuźmiński, Marcin Żyła
Linki zewnętrzne
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Tygodnika Powszechnego.