Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Twierdzenie Lagrange’a (rachunek różniczkowy)

Twierdzenie Lagrange’a

Twierdzenie Lagrange’a to kluczowe zagadnienie w rachunku różniczkowym, stanowiące uogólnienie twierdzenia Rolle’a oraz szczególny przypadek twierdzenia Cauchy’ego i Taylora. Zostało sformułowane i udowodnione przez Josepha Louisa Lagrange’a w 1797 roku.

Treść twierdzenia

Jeśli funkcja f\colon [a,b] \to \mathbb R jest:

  • ciągła w przedziale [a, b],
  • różniczkowalna w przedziale (a, b),

to istnieje punkt c \in (a, b), taki że:
\frac{f(b)-f(a)}{b-a}=f'(c).

Interpretacja

Geometrically, twierdzenie oznacza, że na wykresie funkcji od punktu (a, f(a)) do (b, f(b)) istnieje punkt, w którym styczna do wykresu jest równoległa do siecznej łączącej te dwa punkty. Współczynnik kierunkowy stycznej w punkcie (c, f(c)) jest równy f'(c) i zgodnie z twierdzeniem Lagrange’a jest równy \frac{f(b)-f(a)}{b-a}.

Dowód

Zakładamy, że:
K=\frac{f(b)-f(a)}{b-a},
g(x)=f(x)-K(x-a).
Zauważamy, że:
g(a)=f(a) oraz g(b)=f(a), co oznacza, że g(a)=g(b). Funkcja g(x) spełnia założenia twierdzenia Rolle’a, co prowadzi do istnienia punktu c \in (a,b), dla którego g'(c)=0. W wyniku tego uzyskujemy f'(c)=K, co dowodzi tezy.

Historia

Pierwsze zastosowanie tego twierdzenia zostało opisane przez Parameśwarę w XV wieku. W 1691 roku Michel Rolle udowodnił prostszą formę tego twierdzenia, znaną dziś jako twierdzenie Rolle’a. Współczesną wersję twierdzenia Lagrange’a sformułował i udowodnił Augustin Louis Cauchy w 1823 roku.

Uogólnienia

Dla funkcji wartości w dowolnych przestrzeniach wektorowych twierdzenie Lagrange’a nie jest zawsze spełnione. Na przykład, w przypadku linii śrubowej, brak pochodnej zerowej nie pozwala na zastosowanie tezy. Jednak dla funkcji różniczkowalnych w przestrzeniach Banacha obowiązuje nierówność:
\| f(b)-f(a) \| \leqslant |b-a| \cdot \sup\limits_{t \in (a,b)} \|f'(t)\|.
Dowód tej nierówności polega na analizie ograniczeń górnych normy pochodnej na przedziale (a,b).

Najnowsze aktualności: