„`html
Twierdza Brzeska
Twierdza Brzeska, znana również jako Bresckaja krepasć, to zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w latach 1833-1842 w Brześciu, przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu. Budowa miała na celu zabezpieczenie podbitej Polski, a projekt wykonał Karl Opperman.
Budowa i rozwój
Budowę twierdzy rozpoczęto w 1836 roku. Ostatecznie w jej skład weszły:
- Cytadela – zbudowana na centralnej wyspie otoczonej wodami Muchawca.
- Obwarowania zewnętrzne – w tym fort Kobryński, Wołyński i Terespolski.
W kolejnych latach twierdza była modernizowana i rozszerzana. W latach 1878-1888 powstał I pierścień fortów zewnętrznych, a na początku XX wieku planowano drugi pierścień obronny.
Historia wojen i pokoju
W czasie I wojny światowej, twierdza była ewakuowana, a w 1915 roku została zdobyta przez Austriaków. W 1919 roku trafiła w ręce Wojska Polskiego. W czasie wojny polsko-radzieckiej, twierdza była kilkakrotnie zajmowana przez różne armie.
W 1939 roku, po agresji Niemiec, twierdza została zajęta przez wojska niemieckie, a później przez Armię Czerwoną w 1944 roku. Od 1991 roku znajduje się w granicach Białorusi.
Twierdza w kulturze
Twierdza Brzeska stała się inspiracją dla wielu dzieł kultury, w tym filmu „Twierdza brzeska” z 2010 roku, opowiadającego o obronie twierdzy przez Armię Czerwoną. W literaturze, pojawia się w powieści Vincenta V. Severskiego „Nielegalni”.
Galeria
Na terenie twierdzy znajdują się liczne pomniki i bramy, które świadczą o jej historycznym znaczeniu.
Bibliografia
- [Źródło 1]
- [Źródło 2]
- [Źródło 3]
Linki zewnętrzne
- Jurkau kutoczak – Historia Twierdzy Brzeskiej
- Twierdza.org – Historia i Fortyfikacje
- Mемориальный комплекс Брестская крепость-герой
„`