Turzyn – wieś w Polsce
Turzyn to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Brańszczyk, nad rzeką Bug. Wierni kościoła rzymskokatolickiego są częścią parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wspomniana w 1203 roku w dokumentach biskupstwa płockiego. W drugiej połowie XVI wieku była znana jako Turzynno, będąc prywatną wsią duchowną w powiecie kamienieckim. W ciągu wieków zmieniała przynależność administracyjną, należąc m.in. do powiatu ostrowskiego i wyszkowskiego. W latach 1975–1998 znajdowała się w województwie ostrołęckim.
Nazwa Turzyn pochodzi od turów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. W przeszłości wieś była miejscem, gdzie oszczepnicy polowali na te zwierzęta. W pobliżu znajduje się jezioro zwane Głusza, które owiane jest legendą o murowanym kościele, który zapadł się pod ziemię. Mieszkańcy twierdzą, że w ciszy jeziora słychać dzwony.
Dane demograficzne
W 1921 roku wieś liczyła 899 mieszkańców, z czego większość wyznawała katolicyzm. Mieszkańcy zadeklarowali polską przynależność narodową, a wieś składała się z 152 budynków mieszkalnych. W czasie II wojny światowej Turzyn znalazł się pod okupacją niemiecką.
Na koniec 2013 roku sołectwo miało 747 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały.