Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tursko Małe

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Tursko Małe

Tursko Małe to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Połaniec. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa tarnobrzeskiego. Od 1 stycznia 1973 roku należy do obecnej gminy Połaniec.

Historia

Tursko Małe ma bogatą historię, w tym ważne wydarzenia z 1241 roku, kiedy to wieś stała się miejscem zmagań z Tatarami. Po zajęciu Sandomierza, Tatarzy obozowali pod Turskiem, planując atak na Połaniec. Hufiec małopolski, dowodzony przez Włodzimierza, wojewodę krakowskiego, przeprowadził niespodziewany atak na oboz tatarski, co spowodowało chaos w ich szeregach. Mimo to, Tatarzy utrzymali swoje pozycje, co było efektem niezdyscyplinowania polskiego rycerstwa.

W historycznych dokumentach pojawia się również postać Bokszy, który w XIV wieku przeniósł wieś na prawo niemieckie, co jest istotnym momentem w historii Turska Małego.

Demografia

Współczesna struktura demograficzna Turska Małego opiera się na danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z lat 1995-2009, z szczegółową prezentacją danych z 2002 roku.

Przypisy

  • Źródło: GUS

Bibliografia

  • Kategoria: Połaniec (gmina)

„`