Dzisiaj jest 15 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Turów (powiat wrocławski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Turów

Turów to wieś w Polsce, usytuowana w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Żórawina. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa wrocławskiego.

Geografia

Wieś leży przy drodze łączącej Strzelin z Wrocławiem (droga wojewódzka nr 395). Teren znajduje się na Równinie Wrocławskiej, a większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Wysokość wsi wynosi około 135 m n.p.m., natomiast najwyższy punkt, wzgórze z kościołem, osiąga wysokość 148 m n.p.m.

Nazwa

Pierwsza wzmianka o Turowie pochodzi z 1155 roku, kiedy to w bulli papieża Hadriana IV wymieniono nazwę Thurou jako własność biskupa wrocławskiego. W kolejnych dokumentach z lat 1254, 1265, 1349 i 1395 pojawiały się różne formy nazwy, takie jak Thurow czy Turow.

Historia

W 1265 roku proboszcz Jan przekazał grunt pod kościół w celu lokacji na prawie niemieckim. W 1349 roku biskup wrocławski Przecław odkupił prawa do wsi. Turów był własnością komandorii joannitów do 1810 roku i zachował częściowo polski charakter do początku XIX wieku, kiedy to msze w języku polskim odbywały się do 1814 roku.

Zabytki

W rejestrze zabytków znajduje się kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z XV/XVI wieku, z początków XVII wieku. Kościół, usytuowany na pagórku, otoczony jest murem cmentarnym. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na 1265 rok, kiedy był pod wezwaniem św. Krzyża. Od połowy XVI wieku był używany przez protestantów, a katolicy odzyskali go w 1654 roku. Do XVIII wieku pełnił funkcję kościoła parafialnego, obecnie jest kościołem filialnym. Wnętrze jest barokowe, z gotyckimi elementami, a do najcenniejszych dzieł należą:

  • barokowy ołtarz główny z 1737 roku,
  • gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1370 roku,
  • późnogotycka pieta z XV wieku,
  • cykl malowideł z 1730 roku, autorstwa Pawła Jakuba Hübera, przedstawiający sceny biblijne.

„`