„`html
Turbia – ogólne informacje
Turbia to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, w gminie Zaleszany. W latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 77 oraz linia kolejowa nr 74 z przystankiem w Turbi.
Historia i zabytki
Historia Turbi sięga XIV wieku, kiedy to wieś była częścią dóbr kapituły sandomierskiej. Na północnym obrzeżu wsi znajdują się pozostałości XIX-wiecznych zabudowań dworskich, w tym parterowy dworek oraz gorzelnia. W 1912 roku odsłonięto pomnik ks. Stanisława Stojałowskiego.
Infrastruktura i instytucje
W Turbi działają:
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II
- Jednostka OSP
- Filia biblioteki gminnej
- Klub sportowy LZS Kantor Turbia
- Zespół śpiewaczy „Malwa”
- Lotnisko aeroklubowe „Stalowowolskie”
Parafia
Turbia jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Leonarda, która należy do dekanatu Pysznica. Murowany kościół parafialny został wybudowany w latach 1922-1924. W pobliżu kościoła znajduje się kapliczka poświęcona św. Florianowi z I połowy XIX wieku.
Lotnisko
Historia lotniska w Turbi sięga 1939 roku. Po wojnie powstały Ośrodek Lotniczy (1950) oraz Aeroklub (1957). W 1952 roku uruchomiono wieżę spadochronową, a w 1957 hangar. W 1964 roku ustanowiono rekord świata w szybowcowym locie na trasie trójkąta 100. Obecnie w Aeroklubie Stalowowolskim działają sekcje: balonowa, mikrolotowa, modelarska, samolotowa, spadochronowa i szybowcowa.
Osoby związane z Turbią
W Turbi mieszka wiele osób, które przyczyniły się do jej rozwoju, jednak szczegółowe informacje na ten temat są dostępne w lokalnych archiwach i publikacjach.
„`