Opis tulipanowców
Tulipanowce, znane również jako Liriodendron, to rodzaj drzew z rodziny magnoliowatych, obejmujący dwa główne gatunki: tulipanowiec amerykański i tulipanowiec chiński. Zmiany klimatyczne i zlodowacenia doprowadziły do ich rozdzielenia geograficznego, jednak oba gatunki mają zdolność do krzyżowania się, mimo że ich mieszaniec jest sterylny.
Cechy charakterystyczne
Tulipanowce wyróżniają się specyficznym kształtem liści, które są zazwyczaj czteroklapowe i wycięte na szczycie. W przeszłości, rodzaj ten miał zasięg okołobiegunowy, jednak zniknął z Europy i innych obszarów podczas zlodowaceń, pozostawiając po sobie liczne znaleziska kopalne.
Wykorzystanie tulipanowców
Oba gatunki tulipanowców są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Drewno tulipanowca amerykańskiego znajduje zastosowanie w produkcji mebli i galanterii drewnianej. Indianie wykorzystywali je do budowy canoe, a kora z korzeni służyła do aromatyzowania wermutu.
Budowa kwiatu
Kwiaty tulipanowców mają kubeczkowaty okwiat, składający się z dziewięciu listków. Trzy zewnętrzne listki są zielone i odgięte, podczas gdy sześć wewnętrznych jest pomarańczowych u nasady i żółtawozielonych na końcach. Osiągają one do 4 cm długości. Pręciki występują w liczbie do 50, mają krótkie nitki oraz długie woreczki pyłkowe, z łącznikiem o długości do 5 cm. Owocolistki są spiralnie ułożone, a ich liczba wynosi od 60 do 100.
Klasyfikacja
- Kategoria: Magnoliowate
- Taksony opisane przez Karola Linneusza