Trzęsienie ziemi na Sumatrze (2005)
Trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopnia wystąpiło 28 marca 2005 roku u zachodnich wybrzeży Sumatry w Indonezji. Było to drugie tak silne wstrząs sejsmiczny w tym regionie od tragicznego zdarzenia z grudnia 2004 roku. W wyniku trzęsienia powstała seria fal tsunami, które zabiły ponad tysiąc osób.
Zdarzenie
Trzęsienie miało miejsce o godzinie 23:09 czasu lokalnego. Epicentrum znajdowało się pomiędzy wyspą Nias a wyspą Simeulue, na głębokości 30 km. Wstrząsy odczuto w szerokim zakresie, w tym w:
- Banda Aceh i Medan (Indonezja)
- Malezji
- Phuket i Bangkoku (Tajlandia)
- Singapurze
- Sri Lance i Malediwach
W wyniku trzęsienia, powstały fale tsunami, które zniszczyły wybrzeża wyspy Simeulue (przybór wód o wysokości 3 metrów) i Nias (2 metry). Na Sumatrze, w regionie miast Singkil i Meulaboh, fale miały wysokość do 1 metra.
Skutki
Na wyspie Nias zniszczono około 300 budynków, a ponad 1000 osób zginęło, 300 zostało rannych. Na Simeulue zginęło około 100 osób, a na Kepulauan Banjak – 200. W regionie Meulaboh na Sumatrze odnotowano 3 ofiary śmiertelne oraz 40 rannych. Podczas ewakuacji na Sri Lance, w wyniku paniki, zginęło 10 osób, mimo że fala w Kolombo miała jedynie 25 cm wysokości.
Po trzęsieniu, w indyjskim stanie Bengal Zachodni zaobserwowano zjawisko sejszy na wielu zbiornikach wodnych.