Trzebieszów
Trzebieszów to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Trzebieszów. Miejscowość liczyła 559 mieszkańców według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku i jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników.
Historia
Trzebieszów ma bogatą historię, sięgającą czasów jagiellońskich, kiedy to była ważnym punktem na trasie z Krakowa do Wilna. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1430 roku, kiedy to erygowano parafię. W 1529 roku wieś miała 6 łanów oraz dwa młyny, a w 1552 roku 44 osady.
W 1724 roku zbudowano nowy drewniany kościół, który spłonął w 1855 roku. Na jego miejscu w 1863 roku wzniesiono murowany kościół pod wezwaniem Św. Rycerzy, częściowo z funduszy parafialnych. W XIX wieku Trzebieszów był siedzibą gminy, liczącej 1994 mieszkańców w 1870 roku. Miejscowość posiadała kościół, szkołę, sąd oraz urząd gminny.
Okres II wojny światowej i po wojnie
W czasie II wojny światowej w Trzebieszowie znajdowało się Dowództwo 5 Dywizji Piechoty. W 1942 roku, na rozkaz niemiecki, społeczność żydowska została deportowana do getta w Łukowie, a następnie do obozów zagłady.
W Trzebieszowie urodził się Feliks Winiarczyk, poseł na Sejm, a także narodzili się tu drugie czworaczki w Polsce po II wojnie światowej.
Wydarzenia współczesne
W 2019 roku Rada Gminy Trzebieszów przyjęła uchwałę, która uczyniła gminę strefą wolną od „ideologii LGBT”, wprowadzając kontrowersyjne regulacje w odniesieniu do społeczności LGBTQ+ w regionie.