Trzcinica – Informacje ogólne
Trzcinica to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło. W 2021 roku liczba mieszkańców wynosiła 2255. Miejscowość leży nad rzeką Ropą, blisko drogi krajowej nr 28 i linii kolejowej nr 108. Znana jest z wykopalisk archeologicznych, w tym skansenu Karpacka Troja oraz zabytkowego kościoła św. Doroty.
Geografia i środowisko
Wieś znajduje się na Pogórzu Karpackim w Obniżeniu Gorlickim. Graniczy z Przysiekami, Osobnicą, Jasłem oraz Jareniówką. Powierzchnia Trzcinicy wynosi 1087 ha, co stanowi 11,7% obszaru gminy. W miejscowości znajduje się fragment obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 „Wisłoka z dopływami”, gdzie występuje 21 gatunków ryb.
Historia i nazwa
Nazwa Trzcinica pochodzi od trzciny, a pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w 1376 roku. W przeszłości istniały tu osady obronne i grodziska. Wieś lokowana była na prawie niemieckim i przez wiele lat była własnością różnych rodów, w tym Gamratów i Ocieskich.
Demografia
Na koniec 2011 roku wieś liczyła 2360 mieszkańców, z przewagą kobiet (1227) nad mężczyznami (1133). W 2021 roku liczba mieszkańców spadła do 2255.
Infrastruktura społeczna
Trzcinica dysponuje szkołami, w tym Zespołem Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych, biblioteką oraz świetlicą. W 2015 roku odbył się tu XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.
Religia
Mieszkańcy są głównie wyznawcami kościoła rzymskokatolickiego. Znajdują się tu dwa kościoły: zabytkowy drewniany pw. św. Doroty oraz nowy kościół parafialny.
Zabytki
- Kościół pw. św. Doroty z XVI wieku
- Dzwonnica murowana z 1906 roku
- Zespół dworski z XVIII/XIX wieku
- Cmentarz parafialny oraz cmentarz wojenny nr 25
Turystyka
W Trzcinicy znajdują się szlaki turystyczne, w tym Szlak Architektury Drewnianej i Podkarpacki Szlak Winnic. Otworzono także Nordic Walking Park z różnymi trasami do uprawiania sportów.
Związani z Trzcinicą
Warto wspomnieć o Zuzannie Stusowskiej, najstarszej mieszkance Polski, która urodziła się w Trzcinicy w 1866 roku.