„`html
Trzciano – Wprowadzenie
Trzciano (niem. Honigfelde) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, na skraju Pojezierza Iławskiego. Wieś ma rolniczy charakter i znajduje się na trasie drogi powiatowej Kwidzyn-Straszewo. W Trzcianie działają świetlica wiejska, Ochotnicza Straż Pożarna oraz klub piłkarski Rodło Trzciano. Sołtysem wsi jest Julita Pielarska. Liczba mieszkańców wsi z czasem maleje, z 1040 w 1877 roku do około 440 w 2005 roku.
Historia wsi
XIII-XVI wiek
Trzciano powstało w I połowie XIII wieku na terenach państwa krzyżackiego. Pierwsze wzmianki datowane są na 1242 rok. Wieś była znana jako Trzcianna i w II połowie XVI wieku należała do województwa malborskiego. Pierwotna nazwa, związana z miodem, to prawdopodobnie Medicz. Niemiecka nazwa Honigfelde oznacza „miodowe pole”. Po wojnie trzynastoletniej wieś weszła w skład Prus Królewskich, a w XVI wieku stała się własnością rodziny Brandtów.
Wojny szwedzkie
W latach 1626-1629 Trzciano było świadkiem istotnych działań wojennych podczas wojny polsko-szwedzkiej. 27 czerwca 1629 miała miejsce bitwa między wojskami Gustawa Adolfa a Stanisława Koniecpolskiego, zakończona zwycięstwem Polaków. To wydarzenie upamiętnia kamień pamiątkowy oraz kiosk multimedialny, uruchomiony w 2021 roku. Istnieje również legenda o zgubionej buławie Gustawa Adolfa w miejscowym jeziorze.
XX wiek
W dwudziestoleciu międzywojennym Trzciano znajdowało się w Prusach Wschodnich, z ludnością polsko- i niemieckojęzyczną. W plebiscycie w 1920 roku 64,36% mieszkańców opowiedziało się za Polską. Wieś była ośrodkiem lokalnych działaczy propolskich, z których trzech zginęło w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Po wojnie Trzciano należało do różnych województw, a obecnie jest częścią powiatu kwidzyńskiego w województwie pomorskim.
„`