Trynidad i Tobago
Trynidad i Tobago to wyspiarskie państwo w archipelagu Małych Antyli, składające się z dwóch głównych wysp oraz kilku mniejszych. Stolicą kraju jest Port-of-Spain. Trynidad, większa wyspa, leży bliżej Wenezueli i geologicznie stanowi przedłużenie Gór Karaibskich.
Geografia
Na Trynidadzie znajdują się trzy pasma górskie, w tym najwyższe Góry Północne, osiągające 940 m n.p.m. Na wyspach panuje gorący i wilgotny klimat równikowy, z opadami sięgającymi do 3000 mm rocznie. Wschodnie stoki pokrywają lasy równikowe, podczas gdy zachodnie są zdominowane przez sawanny. Główne miasta to Port-of-Spain, Chaguanas, San Fernando i Arima.
Klimat
Klimat Trynidadu i Tobago jest wilgotny, z największymi opadami od maja do stycznia. Średnia temperatura wynosi 27 °C, a najwięcej słońca przypada na pierwsze miesiące roku. Wilgotność jest generowana przez pasaty znad Oceanu Atlantyckiego.
Fauna i flora
Trynidad i Tobago są domem dla ponad 260 gatunków ptaków, w tym ibisków i flamingów. Występuje tu również wiele gatunków owadów, w tym motyli. Flora wysp obejmuje migdałowce, chlebowce oraz różne gatunki storczyków i bromelii.
Historia
W okresie prekolumbijskim wyspy były zamieszkane przez Arawaków i Karaibów. Po odkryciu przez Kolumba w 1498 roku, Trynidad i Tobago stały się hiszpańskimi koloniami. Po wielu zmianach władzy, w tym brytyjskiej kolonizacji, kraj uzyskał niepodległość w 1962 roku. W 1976 roku wprowadzono ustrój republikański.
Religia
W 2015 roku struktura religijna kraju przedstawiała się następująco: protestanci (40,4%), katolicy (20%), hinduiści (16,6%) oraz inne mniejsze grupy. Wśród znanych postaci związanych z Trynidadem są m.in. pisarz Vidiadhar Surajprasad Naipaul oraz raperka Nicki Minaj.
Gospodarka
Trynidad i Tobago są jednym z najbogatszych krajów Ameryki Środkowej, głównie dzięki złożom ropy naftowej i gazu. Gospodarka opiera się na przetwórstwie tych surowców, a także na niewielkim, ale znaczącym rolnictwie, które koncentruje się na uprawach trzciny cukrowej i kakaowca.