Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Trygonometryczne wzory redukcyjne

Wzory redukcyjne – wzory pozwalające sprowadzić obliczanie wartości funkcji trygonometrycznych dowolnego kąta skierowanego do obliczenia wartości funkcji dla kąta ostrego, a dalej dla kąta o mierze z zakresu od 90° do 180°
W poniższych wzorach używana jest miara łukowa kąta. Korzystając z miary stopniowej należy w poniższych wzorach podstawić 180° w miejsce π.

Reklama

Sinus i cosinus

Tangens i cotangens

Podawanie wzorów typu \operatorname{tg}\ \left( \frac{3\pi}{2}+\alpha\right) =-\operatorname{ctg} \alpha nie jest potrzebne, bo okresem funkcji tangens i cotangens jest π.
Wzory redukcyjne można wywieść z symetrii wykresów odpowiednich funkcji trygonometrycznych. Mianowicie, wykres funkcji sinus jest środkowo symetryczny względem dowolnego punktu osi OX o współrzędnej postaci kπ i osiowo symetryczny względem dowolnej prostej o równaniu x = π/2 + kπ. Dla cosinusa odpowiednie symetrie wypadają dla x =π/2 + kπ oraz x = kπ. Dla tangensa i cotangensa mamy jedynie symetrie środkowe odpowiednio względem punktów x=kπ oraz x=π/2 + kπ.

Interpretacja na wykresie

Wykresy pozwalają też na wyobrażenie sobie (i szybkie odtworzenie w pamięci lub na kartce) wzorów redukcyjnych.
1. W tym celu trzeba tylko zapamiętać jak wyglądają wykresy funkcji trygonometrycznych. Następnie przekształcamy wykres tej funkcji, którą mamy obliczyć:
:* jeśli w argumencie jest (x+\alpha) gdzie \alpha jest równe np. \frac{\pi}{2}, \pi, \frac{3}{2}\pi, lub 2\pi, to przesuwamy wykres odpowiedniej funkcji o \alpha w lewo.
:* jeśli w argumencie jest (x-\alpha) to przesuwamy wykres o \alpha w prawo.
:* jeśli w argumencie jest (\alpha-x) to przesuwamy wykres o \alpha w lewo i odbijamy wykres symetrycznie względem osi OY.
2. Jeśli przed funkcją stoi minus, odbijamy wykres względem osi OX.
3. Na koniec spoglądamy na powstały wykres w miejscu, w którym przecina oś OY:
:* Jeśli przecina ją w punkcie y=1, to wynikiem jest \cos (x)
:* Jeśli przecina ją w punkcie y=-1, to wynikiem jest -\cos (x)
:* Jeśli przecina ją w środku układu współrzędnych i rośnie, to wynikiem jest \sin(x) (gdy przekształcaliśmy sinus lub cosinus) lub \operatorname{tg}(x) (gdy przekształcaliśmy tangens lub cotangens)
:* Jeśli przecina ją w środku układu współrzędnych i maleje, to wynikiem jest -\sin(x) (gdy przekształcaliśmy sinus lub cosinus) lub -\operatorname{tg}(x) (gdy przekształcaliśmy tangens lub cotangens)
:* Jeśli w ogóle nie przecina osi OY, a w przedziale od 0 do \pi rośnie, to wynikiem jest \operatorname{ctg}(x)
:* Jeśli w ogóle nie przecina osi OY, a w przedziale od 0 do \pi maleje, to wynikiem jest -\operatorname{ctg}(x)

Reklama

Przykłady zastosowania

Dla odmiany użyta zostanie miara stopniowa. Należy pamiętać, że funkcje trygonometryczne są okresowe – jeżeli miara kąta przekracza 360° można wyodrębnić z niej wielokrotność 360° i przeprowadzać obliczenia dla pozostałej części.
\sin 135^\circ = \sin (90^\circ + 45^\circ)=\cos 45^\circ=\frac{\sqrt{2}}{2}
\cos 210^\circ = \cos (180^\circ + 30^\circ)=-\cos 30^\circ=-\frac{\sqrt{3}}{2}
\operatorname{tg}\ 585^\circ = \operatorname{tg}\ (3\cdot 180^\circ + 45^\circ)=\operatorname{tg}\ 45^\circ=1
\sin (-1035^\circ)=-\sin 1035^\circ=-\sin (2\cdot 360^\circ+315^\circ)=-\sin 315^\circ=-\sin (360^\circ-45^\circ)=-(-\sin 45^\circ)=\frac{\sqrt{2}}{2}
W obu ostatnich przykładach pominięto okres funkcji.
Kategoria:Twierdzenia trygonometrii

Reklama
Reklama