Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trybsz

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Trybsz – ogólne informacje

Trybsz (słow. Tribš, węg. Újterebes, niem. Treibs) to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne.

Położenie

Wieś znajduje się w polskiej części Spisza, na północno-zachodnim Zamagurzu, pomiędzy Pieninami Spiskimi a Pogórzem Spiskim. W odległości około 2,5 km na północ od Trybsza leży rezerwat Przełom Białki, gdzie rzeka Białka utworzyła przełom pomiędzy dwoma wapiennymi skałami – Obłazową i Kramnicą.

Historia

Trybsz jest wzmiankowany od XVI wieku, kiedy to należał do właścicieli zamku Dunajec (obecnie Niedzica). Wieś została założona przez spolonizowanych osadników z Frydmana i początkowo należała do parafii w Krempachach, a później we Frydmanie, uzyskując status samodzielnej parafii w 1769 roku.

Zabytki

  • Kościół drewniany pw. św. Elżbiety – z 1567 roku, z barokową polichromią z 1647 roku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Kościół jest jednonawowy, bez wieży, a na sklepieniu znajduje się panorama polskich Tatr.
  • Nowy kościół parafialny – murowany, wzniesiony w 1904 roku obok starej świątyni.

Kultura

W Trybszu używana jest gwara spiska, uznawana przez polskich językoznawców za dialekt małopolski, a przez słowackich badaczy jako gwara przejściowa. Tradycyjny strój spiski ma swoją lokalną odmianę, znaną jako strój trybski.

Linki zewnętrzne

„`