„`html
Trójmorski Wierch
Trójmorski Wierch, znany wcześniej jako Klepacz, to szczyt o wysokości 1145 m n.p.m. położony w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich, na granicy Polski i Czech.
Położenie i geologia
Szczyt znajduje się pomiędzy miejscowościami Puchacz a Jasień, wzdłuż granicznego grzbietu. Jest zbudowany z gnejsów śnieżnickich, które są częścią metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Obszar wokół Trójmorskiego Wierchu porośnięty jest głównie lasem świerkowym, a sporadycznie można spotkać zarośla kosodrzewiny sprowadzone z Karkonoszy.
Na wierzchołku znajdują się gnejsowe głazy, które wydają charakterystyczne odgłosy „kłapania” pod wpływem wiatru lub stąpania. Odgłosy te zainspirowały nadanie szczytowi nazw związanych z tym zjawiskiem w języku czeskim, niemieckim oraz polskim.
Zlewiska mórz
Trójmorski Wierch jest unikalnym miejscem w Europie, będącym jednym z sześciu szczytów, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz:
- Morze Bałtyckie – źródło Nysy Kłodzkiej na zachodnich zboczach
- Morze Północne – Lipkovský potok spływający z południowo-wschodniego zbocza
- Morze Czarne – dolina Morawy u stóp wschodniego zbocza
Wieża widokowa
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu została zbudowana w 2009 roku i oddana do użytku 8 maja 2010 roku. Dofinansowana była przez Unię Europejską, a jej inwestorem była gmina Międzylesie. Po kilku latach nieudostępnienia z powodu zagrożenia zawaleniem, w 2022 roku wieża została wyremontowana i ponownie udostępniona turystom.
„`