Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Transuranowce

Transuranowce

Transuranowce to pierwiastki promieniotwórcze o liczbach atomowych większych niż 92, które znajdują się w układzie okresowym za uranem. Dzielą się na:

Reklama
  • Aktynowce (liczby atomowe 93-103)
  • Transaktynowce (liczby atomowe powyżej 103)

Charakterystyka i zastosowania

Ciężkie aktynowce są metalami o srebrzystej barwie i wysokiej reaktywności chemicznej, głównie występują na stopniu utlenienia +3. W przyrodzie występują jedynie w niewielkich ilościach (np. neptun, pluton), a większość z nich uzyskuje się w wyniku reakcji jądrowych. Niektóre z nich zostały także wykryte w opadach promieniotwórczych po wybuchach jądrowych. Od lat 60. XX wieku prowadzone są badania nad cięższymi transaktynowcami, znanymi jako pierwiastki superciężkie.

Najważniejszym transuranowcem jest pluton, używany jako paliwo jądrowe oraz materiał rozszczepialny w broni jądrowej. Ameryk stosowany jest w czujnikach dymu jako źródło cząstek alfa. Większość innych transuranowców, z uwagi na krótki czas połowicznego rozpadu i trudności w wytwarzaniu, prawdopodobnie nie będzie miała zastosowań poza badaniami podstawowymi.

Reklama

Badania

Badania nad właściwościami fizycznymi i chemicznymi transuranowców prowadzą m.in.:

  • Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii, USA
  • Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, Rosja
  • Instytut Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt, Niemcy

Lista znanych transuranowców

Lista ta obejmuje różne pierwiastki, które są badane, ale ich szczegółowe nazwy oraz właściwości nie zostały w tym streszczeniu uwzględnione.

Reklama
Reklama