Traktaty w Rapallo
Traktaty w Rapallo to umowy podpisane w mieście Rapallo we Włoszech, które miały istotne znaczenie dla relacji między państwami. Dwa kluczowe traktaty zostały zawarte w latach 1920 i 1922.
Traktat z 1920 roku
Pierwszy traktat, podpisany w 1920 roku, dotyczył relacji między Królestwem SHS a Włochami. Regulował on spory terytorialne, w wyniku czego strona włoska zrzekła się roszczeń do Dalmacji. W zamian Włochy uzyskały:
- prawie całą Istrię, w tym Triest
- pas wybrzeża łączący Włochy z Fiume (dzisiejsza Rijeka), która została uznana za wolne miasto
- miasto Zara (obecnie Zadar)
- kilka wysp u wybrzeża Dalmacji
Warto dodać, że obszary te były zamieszkane głównie przez ludność słowiańską. Obie strony traktatu zobowiązały się także do przeciwdziałania restauracji Habsburgów w Austrii i na Węgrzech.
Układ w Rapallo z 1922 roku
Drugi traktat, znany jako Układ w Rapallo, został podpisany w 1922 roku i dotyczył ustanowienia stosunków dyplomatycznych oraz gospodarczych między Rosyjską FSRR a Niemcami. Zawierał klauzulę najwyższego uprzywilejowania, co miało na celu zacieśnienie współpracy między tymi krajami.
Traktaty w Rapallo miały istotny wpływ na ówczesną politykę międzynarodową oraz kształtowanie stosunków terytorialnych w regionie.