Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Traktat logiczno-filozoficzny

Tractatus logico-philosophicus

Tractatus logico-philosophicus to jedyna praca Ludwika Wittgensteina opublikowana za jego życia, z wyjątkiem artykułu o logice. Tytuł dzieła został zasugerowany przez George’a Edwarda Moore’a. Praca ta miała na celu ustalenie relacji między językiem a rzeczywistością oraz granic możliwości poznawczych filozofii.

Reklama

W przedmowie do anglojęzycznego wydania, Bertrand Russell opisał Traktat jako ambitny projekt, który z czasem dowiódł, że atomizm logiczny jest niemożliwy do skonstruowania. Dzieło to, opublikowane w 1921 roku po niemiecku, wywarło znaczący wpływ na pozytywizm logiczny oraz rozwój współczesnej semantyki.

Opis Traktatu

Traktat składa się z krótkich zdań, zwanych tezami, które są ponumerowane w systemie zagnieżdżonych list. Takie uporządkowanie sugeruje logiczny ciąg rozumowania, podczas gdy brak komentarzy otwiera pole do różnych interpretacji.

Reklama

Najważniejsze tezy traktatu

Traktat zawiera 7 kluczowych tez:

  • Świat jest wszystkim, co jest faktem.
  • Fakt to istnienie stanów rzeczy.
  • Logicznym obrazem faktów jest myśl.
  • Myśl to zdanie sensowne.
  • Każde zdanie jest funkcją prawdziwościową zdań elementarnych.
  • Ogólna forma funkcji prawdziwościowej to [\bar p,\bar\xi, N(\bar\xi)].
  • O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć.

Tezy 1-3: Obrazowa teoria języka

Tezy 1-3 przedstawiają obrazową teorię języka, zakładając, że:

  • Świat składa się z niezwiązanych faktów atomowych.
  • Język musi mieć podobną strukturę logiczną do faktów, które przedstawia.
  • Nie da się wyrazić podobieństwa struktury zdania i faktu w samym języku.

Tezy 4-5: Formalny mechanizm języka

W tezie 4-5 Wittgenstein opisuje mechanizm formalny dla hipotetycznego języka. Zastosował on tabele rachunku prawdziwościowego, co przyczyniło się do rozwoju współczesnej logiki formalnej. Tezy te obejmują również pytania dotyczące związku między językiem, nauką i indukcją.

Teza 6*

Teza 6 definiuje formę wszelkich zdań, której zrozumienie utrudnia nietypowy zapis. Ostatecznie, twierdzi, że wszelkie zdania logiczne można sprowadzić do operacji nand na zdaniach atomowych. Rozważania Wittgensteina wskazują, że logika i matematyka są zbiorami tautologii oraz że język nie może posiadać dodatkowego znaczenia poza odzwierciedlaniem faktów.

Teza 7

Kończąca teza 7 brzmi: „O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”. Była interpretowana jako wezwanie do porzucenia metafizyki w filozofii oraz jako wyraz bezsilności w tworzeniu sensownej teorii bytu.

Podsumowanie

Tractatus logico-philosophicus jest fundamentalnym dziełem w filozofii analitycznej, które wywarło znaczący wpływ na myśl filozoficzną XX wieku, a jego tezy wciąż są przedmiotem intensywnych badań i interpretacji.

Reklama
Reklama