„`html
Tony Halik – Biografia
Tony Halik, właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik (1921-1998), był polskim podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem i operatorem filmowym. Znany z programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej, współpracował z Elżbietą Dzikowską. Otrzymał francuski Krzyż Wojenny za swoją działalność. Po wojnie przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent NBC. Zrealizował około czterysta filmów dokumentalnych i napisał trzynaście książek.
Życiorys
Młodość
Urodził się w Toruniu, a dzieciństwo spędził w Płocku. Już w wieku 14 lat rozpoczął swoje przygody, próbując płynąć do Wolnego Miasta Gdańska.
II wojna światowa
W czasie wojny służył w Wehrmachcie, a później dezertował, przyłączając się do francuskiego ruchu oporu. Po wojnie dołączył do Polskich Sił Zbrojnych. W 1946 roku ożenił się z Pierrette Courtin.
Podróże
W latach 50. Halik odbył słynną podróż jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski, trwającą 1536 dni. W tym czasie odwiedził 21 krajów i pokonał ponad 180 tys. km. W 1976 roku, razem z Dzikowską, dotarł do Vilcabamby, legendarnej stolicy Inków.
Twórczość i osiągnięcia
- Realizacja ponad 300 programów telewizyjnych dla TVP.
- Napisanie książek, w tym 180 000 km przygody i Urodzony dla przygody.
- Otrzymanie wielu nagród, w tym „Złotego ekranu” i wyróżnienia od Telewizji Polskiej.
Śmierć i upamiętnienie
Zmarł 23 maja 1998 roku. Pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W 2003 roku w Toruniu otwarto Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, a w Chałupach i Pucku odbywają się doroczne regaty jego imienia.
Organizacje
- Polski Oddział The Explorers Club.
- Toruński Oddział Towarzystwa Polska – Ameryka Łacińska.
Linki zewnętrzne
- Muzeum Podróżników im. Tony Halika
- Tony Halik na National Geographic
- Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika w Obornikach Śląskich
„`