Tomasz Zdzisław Mamiński – Krótkie Zestawienie
Tomasz Zdzisław Mamiński (ur. 9 lipca 1943 w Puławach) to polski polityk, działacz związkowy oraz poseł na Sejm IV kadencji.
Wykształcenie i Kariera Zawodowa
Mamiński ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie w 1980 roku. Dodatkowo zdobył wykształcenie podyplomowe z zakresu służby zagranicznej. W latach 1968-1981 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), a jego kariera zawodowa obejmowała m.in. pracę jako instruktor BHP oraz członkostwo w zarządzie Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczości Pracy.
Aktywność Polityczna
Mamiński w 1997 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Krajowej Partii Emerytów i Rencistów (KPEiR). W 1998 objął przewodnictwo tej partii, a w 2001 roku uzyskał mandat poselski z okręgu rybnickiego z listy koalicji SLD-UP. W 2002 roku poparł kandydata PO na prezydenta Warszawy, Andrzeja Olechowskiego, co doprowadziło do opuszczenia klubu SLD.
- Współpraca z Romanem Jagielińskim i Mariuszem Łapińskim w Federacyjnym Klubie Parlamentarnym.
- Kandydatura do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku z listy KPEiR-PLD.
- Nie ubiegał się o reelekcję w 2005 roku.
- Przewodniczący KPEiR, zrezygnował w 2012, jednak powrócił na to stanowisko w 2014 roku.
Kontrowersje
W 2001 roku Mamiński był zamieszany w kontrowersyjną sytuację, kiedy to miał użyć nazistowskiego pozdrowienia w kierunku austriackiego dziennikarza.
Podsumowanie
Tomasz Zdzisław Mamiński to postać o bogatej historii politycznej i związkowej, która angażowała się w różne inicjatywy na przestrzeni lat, pomimo kontrowersji, które towarzyszyły jego karierze.
Bibliografia
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja. Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2002.