Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tigranes II

Tigranes II Wielki

Tigranes II, znany jako Tigranes Wielki (ur. 138, zm. 55 p.n.e.), był królem Armenii z dynastii Artaksydów w latach 95-55 p.n.e. Jego panowanie przypadło na czas, gdy Armenia zyskała status mocarstwa regionalnego.

Reklama

Wczesne życie i wstąpienie na tron

Jako dziecko, Tigranes przebywał na dworze króla Partii, Mitrydatesa II, jako zakładnik. Po powrocie do Armenii i przejęciu władzy, rozpoczął ekspansję terytorialną swojego królestwa, zdobywając poparcie Partów.

Rozwój potęgi Armenii

Tigranes zbudował silny sojusz z Mitrydatesem VI Eupatorem, królem Pontu, co umocnił małżeństwem z jego córką, Kleopatrą. W wyniku jego działań Armenia stała się potężnym państwem, anektując obszary należące do Partów i Seleucydów, w tym Syrię, Cylicję i Fenicję.

Reklama

Stolica i tytuł

Nową stolicę, Tigranocertę, ustanowił jako symbol swojej potęgi i przyjął tytuł „króla królów”.

Konflikty z Rzymem

W 72 roku p.n.e. Tigranes udzielił azylu Mitrydatesowi Eupatorowi, co doprowadziło do interwencji Rzymian. Armia pod dowództwem Lukullusa dwukrotnie pokonała Tigranesa w latach 69 i 68 p.n.e. Największa porażka miała miejsce w 69 roku p.n.e. pod Tigranocertą.

Ostateczny upadek

W 66 roku p.n.e. Tigranes został zmuszony do kapitulacji przez Pompejusza Wielkiego, który jednak okazał mu łaskawość, pozwalając mu zachować tron Armenii w zamian za daninę wynoszącą 6 tysięcy talentów srebra. Tigranes musiał jednak zrzekać się zdobytych ziem.

Reklama
Reklama