Thomas Müntzer: Życie i Działalność
Thomas Müntzer (ur. 1489/1490, zm. 27 maja 1525) był niemieckim teologiem, anabaptystą i jednym z przywódców reformacji protestanckiej. Początkowo związany z Marcinem Lutrem, z czasem jego poglądy się różniły. Müntzer był ideologiem wojny chłopskiej w Niemczech, promującym bezklasowe społeczeństwo oparte na wspólnocie dóbr.
Po studiach teologicznych, Müntzer został duchownym i w 1520 roku rozpoczął działalność jako kaznodzieja w Zwickau. W 1521 wygłaszał kazania w Pradze, a w 1523 w Allstedt, gdzie wprowadzał reformy liturgiczne. Utworzył tajną organizację militarną, która 24 marca 1524 zniszczyła kaplicę w Mallerbach, co wskazywało na narastające napięcia w regionie.
Wojna Chłopska
W 1524 roku Müntzer zerwał z Lutrem i zaczął propagować swoje idee, co doprowadziło do powstania programu powstańców chłopskich, znanego jako Artikelbrief. W kwietniu 1525 stanął na czele powstania chłopskiego w Turyngii, a 15 maja dowodził w bitwie pod Frankenhausen, która zakończyła się klęską powstańców. Po bitwie Müntzer został schwytany, poddany torturom i stracony.
Upamiętnienie
W miejscu ostatniej bitwy Müntzera, koło Bad Frankenhausen, władze NRD zbudowały Panorama Museum, które prezentuje panoramę bitwy. Müntzer jest również postacią literacką, występującą w powieściach Q. Taniec śmierci i Cywilizacje, a także bohaterem filmów z lat 50. i 80. XX wieku. Jego wizerunek znalazł się na banknocie 5 marek NRD.
Podsumowanie
Thomas Müntzer był kluczową postacią w niemieckiej reformacji i wojnie chłopskiej, propagując idee bezklasowego społeczeństwa i wspólnoty dóbr, co miało znaczący wpływ na historię protestantyzmu i ruchów społecznych w Europie.