Theodor Wotschke (23 marca 1871 – 11 września 1939) był niemieckim historykiem protestantyzmu, filozofem, teologiem ewangelickim oraz pedagogiem.
Życiorys
Wotschke rozpoczął swoją karierę jako wikariusz u pastora Bertholda Harhausena w Nowych Skalmierzycach. Ukończył studia z zakresu teologii i filozofii na uniwersytetach w Halle i Berlinie oraz w ewangelickim Seminarium Duchownym w Wittenberdze w 1895 roku. Doktoryzował się z filozofii w 1896 roku w Lipsku, a w 1900 roku uzyskał stopień licencjata teologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
W swojej karierze nauczycielskiej pracował w Królewskim Gimnazjum w Ostrowie. Oprócz działalności akademickiej, aktywnie pełnił posługę kapłańską. Interesował się historią protestantyzmu w Prusach, na Litwie, Śląsku oraz w Wielkopolsce, gdzie posługiwał się językiem polskim. Pisał na temat wpływów protestantyzmu na dworze Zygmunta Augusta oraz o postaciach takich jak Stanisław Hozjusz, Stanisław Lubomirski, Stanisław Ostroróg i Jan Łaski. Był również autorem przewodnika po Poznaniu.
Wotschke został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Halle-Wittenberg oraz Uniwersytetu Wrocławskiego w 1917 roku. W 1925 roku otrzymał honorowe członkostwo Poznańskiego Towarzystwa Historycznego. Przed swoją śmiercią przekazał wszystkie swoje pisma do macierzystego uniwersytetu w Halle.
Publikacje
- Die Geschichte der Reformation in Polen
- Die Reformation im Lande Posen
Bibliografia
- Jarosław Biernaczyk, Theodor Wotschke, w: Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski 2003
Linki zewnętrzne
- [https://polona.pl/search/?filters=public:1,creator:%22Wotschke,_Theodor_(1871–1939)%22 Publikacje Theodora Wotschke] w serwisie [https://polona.pl/ Polona.pl]
Wotschke pozostaje znaczącą postacią w historii protestantyzmu, a jego prace są ważnym wkładem w badania nad tym tematem.