Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tezeusz

Tezeusz – Królewicz i Heros Ateński

Tezeusz, w mitologii greckiej, był królewiczem i herosem ateńskim, często uznawanym za syna Posejdona oraz Ajtry. Formalnie był jednak synem Egeusza, króla Aten. Wychowywano go z dala od domu, obawiając się o jego życie z rąk stryjów pragnących tronu.

Reklama

Wejście w Dorosłość

Tezeusz osiągnął dorosłość, podnosząc głaz, pod którym jego ojciec zostawił dla niego miecz i sandały. W trakcie swojego życia wykonał siedem prac, które przypominają dwanaście prac Heraklesa:

  • Zabicie zbója Perifetesa.
  • Zabicie olbrzyma Sinisa.
  • Zabicie Minotaura.
  • Zabicie dzikiej świni Fai.
  • Zabicie Skirona.
  • Zabicie Kerkyona w zapasach.
  • Okaleczenie Prokrusta.

Walka z Minotaurem

Po dotarciu do Aten Tezeusz spotkał swojego ojca, który nie rozpoznał go. Na skutek podstępu Medei, Tezeusz wyruszył, aby stawić czoła bykowi pustoszącemu Maraton. Po pokonaniu byka, zgłosił się jako ochotnik do walki z Minotaurem, synem króla Krety, Minosa. Dzięki pomocy Ariadny, która podarowała mu kłębek nici, Tezeusz zdołał wydostać się z Labiryntu. Niestety, po drodze zostawił Ariadnę na wyspie Naksos, a wracając do Aten, zapomniał o sygnale zwycięstwa, co doprowadziło do tragicznej śmierci jego ojca.

Reklama

Konflikty i Miłości

Tezeusz brał udział w wojnie z Amazonkami i poślubił ich królową, Antiope. Ich syn, Hippolytos, stał się obiektem namiętności jego kolejnej żony, Fedry, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń i oskarżeń. Tezeusz, mylnie oskarżony przez Fedrę, wygnał syna, a prawda o sytuacji wyszła na jaw dopiero po jego śmierci.

W trakcie wesela swojego przyjaciela, Tezeusz stoczył walkę z centaurami. Później, w ramach przysługi, udał się z Pejritoosem do Hadesu, aby porwać Persefonę, jednak obaj zostali uwięzieni na Krześle Zapomnienia. Uwolniony przez Heraklesa, Tezeusz powrócił do świata żywych.

Śmierć i Dziedzictwo

Tezeusz zginął w tajemniczych okolicznościach, według niektórych wersji został zepchnięty do morza przez króla Skyros, Likomedesa. Jego grób na wyspie Skyros stał się miejscem kultu, a jego duch miał brać udział w bitwie pod Maratonem. Tezeusz pozostaje jednym z największych herosów antycznej Grecji, a jego legenda inspirowała artystów przez wieki.

Reklama
Reklama