Terra Australis
Terra Australis, znana również jako Terra Australis Incognita, oznaczająca „Nieznany Południowy Ląd”, to legendarna kraina stworzona przez rzymskiego kartografa Pomponiusza Melę. Kontynent ten został uwzględniony na mapach przez Klaudiusza Ptolemeusza.
W średniowieczu Marco Polo opisał południowy ląd, nazwany Locac, jako miejsce obfitujące w złoto, dzikie zwierzęta oraz bałwochwalców. Renesansowi kartografowie umieszczali Locac w odległych rejonach południowych.
Odkrycia Jamesa Cooka
Ostateczne wyjaśnienie kwestii istnienia Terra Australis przyniosły wyprawy Jamesa Cooka. W 1770 roku, podczas swojej pierwszej podróży, okrążył Nową Zelandię, co udowodniło, że nie jest ona częścią większego kontynentu. W trakcie drugiej wyprawy (1773–1774) Cook eksplorował tereny wysokich szerokości geograficznych, przekraczając miejscami koło podbiegunowe.
Nie będąc w stanie przekroczyć antarktycznego kręgu polarnego, Cook doszedł do wniosku, że Ląd Południowy nie istnieje. Ta błędna opinia wstrzymała dalsze poszukiwania kontynentu przez następne pięćdziesiąt lat.
Podsumowanie
- Terra Australis Incognita to legendarna kraina ze starożytnych map.
- Marco Polo i renesansowi kartografowie mieli różne wyobrażenia na temat tego lądu.
- James Cook udowodnił, że Terra Australis nie istnieje, co wstrzymało dalsze poszukiwania.
Przypisy i bibliografia
Informacje na temat Terra Australis można znaleźć w literaturze dotyczącej historii kartografii oraz eksploracji geograficznej.