Terka – Wieś w Polsce
Terka (ukr. Терка) to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina, nad rzeka Solinką. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie wchodziła w skład województwa krośnieńskiego.
Historia
Wieś istnieje od co najmniej 1463 roku. W połowie XIX wieku właścicielem majątku tabularnego Terka była Sabina Krajewska. W okresie II Rzeczypospolitej Terka znajdowała się w powiecie leskim województwa lwowskiego i przed wojną liczyła około 500 mieszkańców.
W latach 1944-1946 miały miejsce tragiczne wydarzenia, kiedy to nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zamordowali 25 Polaków oraz Ukraińców, którzy nie chcieli wspierać ich działań. W odpowiedzi na te zbrodnie, jednostka WOP z Wołkowyi zabiła 30 ukraińskich mieszkańców Terki. W wyniku odwetowych działań UPA zginęło około 30 Polaków z Wołkowyi. Na cmentarzu w Terce znajduje się symboliczna mogiła pomordowanych Ukraińców.
Zabytki
W Terce znajduje się cmentarz z XIX-wieczną, parawanową dzwonnicą oraz cerkwiskiem po rozebranej w 1957 roku XVIII-wiecznej cerkwi św. Proroka Eliasza. Na górze Monaster istniał niegdyś klasztor bazylianów, którego nazwa przetrwała do dziś.
W miejscowości wybudowano nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, który jest filią parafii Świętego Maksymiliana Kolbe w Wołkowyi. Obok niego stoi stary kościół z lat 30. XX wieku, również pod tym samym wezwaniem.
Osoby związane z Terka
- Feliks Suchodolski – inżynier, uczestnik powstania styczniowego 1863.
- Zygmunt Suchodolski – uczestnik powstania styczniowego 1863.