Teoria koloru
Teoria koloru to interdyscyplinarny obszar wiedzy, który bada, jak wrażenia barwne powstają u człowieka oraz jakie czynniki zewnętrzne wpływają na ten proces. Często termin „teoria koloru” używany jest zamiennie z „teorią barwy”, jednak pierwszy z nich jest bardziej powszechny.
Kolor a barwa
Termin „kolor” wywodzi się z łaciny, podczas gdy „barwa” jest związana z słowem „farba”. W poligrafii rozróżnia się te pojęcia: barwa odnosi się do konkretnego wrażenia wzrokowego, natomiast kolor może oznaczać farbę o określonym kolorze, która po nałożeniu na różne podłoża może wyglądać różnie. W malarstwie kolor dotyczy cechy farby, a barwa jest zjawiskiem psychofizycznym związanym z percepcją.
Kolor (barwa) jako wrażenie psychiczne
Postrzeganie kolorów jest subiektywnym wrażeniem, które powstaje w mózgu. W fizyce mówimy o zakresie promieniowania elektromagnetycznego, które dociera do nas w postaci mieszanin fal o różnych częstotliwościach. Ten sam kolor może być postrzegany różnie w zależności od kombinacji fal oraz wpływu czynników takich jak oświetlenie czy obecność innych kolorów w polu widzenia.
Barwa jako wielkość mierzalna
Barwę można zmierzyć za pomocą urządzeń takich jak spektrofotometr, co pozwala przedstawić ją w formie liczbowej w określonej przestrzeni barw. Niemniej jednak żadne pomiary nie są w stanie w pełni oddać subiektywnego odczucia barwy przez ludzkie oko.