Teodot I Kassiteras
Teodot I Kassiteras (ur. ok. 760, zm. 821 w Konstantynopolu) był ekumenicznym patriarchą Konstantynopola w latach 815–821. Pochodził z arystokratycznego rodu Melissenos, ściśle związanego z cesarską dynastią izauryjską, znanym ze swoich sympatii do ikonoklazmu.
Życiorys
Teodot był synem Michała Melissenosa, a jego siostra była żoną cesarza Konstantyna V Kopronima. Urodził się w Kassiterze w północnej Grecji. Jego wybór na patriarchę nastąpił 1 kwietnia 815 roku, pod presją cesarza Leona V, mimo braku przygotowania teologicznego.
Po objęciu urzędów, Teodot przewodniczył ikonoklastycznemu synodowi zwołanemu przez Leona V w Hagia Sophia. Synod uchwałami zniósł postanowienia soboru nicejskiego II z 787 roku, który pozwalał na kult obrazów. Ustalono, że niektóre ikony mogą pozostać, ale bez możliwości palenia przed nimi świeczek. Uczestnicy synodu nie uważali ikon za uosobienie bóstwa, co stanowiło różnicę w stosunku do wcześniejszych ikonoklastów.
Po zamordowaniu Leona V 25 grudnia 820 roku, Teodot koronował jego następcę, Michała II. Zmarł na początku 821 roku. W tradycji prawosławnej Teodot postrzegany jest jako uzurpator, który odsunął od władzy prawowitego patriarchę Nicefora. Z tego powodu był potępiany na późniejszych synodach po przywróceniu kultu ikon w Bizancjum.