Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Templariusze

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, potocznie znany jako Templariusze, był średniowiecznym katolickim zakonem rycerskim, który funkcjonował od XII do XIV wieku.

Początki zakonu

Zakon został założony w 1118 roku przez rycerza Hugona de Payens i jego towarzyszy. Po złożeniu ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, templariusze zobowiązali się do ochrony pielgrzymów i szlaków pielgrzymkowych. W 1120 roku otrzymali siedzibę w Jerozolimie, a ich reguła zakonna została zatwierdzona w 1129 roku przez synod w Troyes. Motto zakonu brzmiało Memento Finis, a ich symbolika obejmowała czerwony krzyż na białym habicie.

Struktura zakonu

Na czele zakonu stał wielki mistrz, wybierany przez kolegium elektorów. W hierarchii zakonu znajdowali się również marszałek, seneszal i komandorzy odpowiedzialni za różne regiony. Zakon dzielił się na 13 prowincji w Europie, które pełniły zarówno funkcje militarne, jak i gospodarcze.

Motto, pieczęć i herb

Motto templariuszy brzmiało: Non nobis Domine, non nobis, sed nomini Tuo da gloriam!, a pieczęć przedstawiała dwóch rycerzy na jednym koniu, symbolizując ubóstwo i braterstwo.

Historia zakonu

Zakon szybko zyskał znaczenie militarne, biorąc udział w wielu bitwach na Bliskim Wschodzie. W miarę upływu lat, templariusze nabyli ogromne majątki i przywileje, co wzbudzało niechęć wśród kleru. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego w 1291 roku, templariusze przenieśli się na Cypr, a następnie do Francji. Zakon liczył około 4500 członków, z czego większość znajdowała się w Europie.

Upadek zakonu

W 1312 roku papież Klemens V zawiesił zakon, a w 1314 roku wielki mistrz Jakub de Molay został skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Dobra zakonu zostały przejęte przez joannitów i lokalnych władców.

Templariusze w Polsce

Templariusze osiedlili się w Polsce w XIII wieku, otrzymując nadania ziemi od lokalnych książąt. Ich obecność w Polsce trwała do rozwiązania zakonu, po którym majątek przejęli joannici.

Pergamin z Chinon

Odkrycie pergaminu w Archiwum Watykańskim potwierdziło, że templariusze nie byli heretykami, a papież znał nadużycia w zakonie, ale ich nie potępiał.

Templariusze a masoneria

Niektóre organizacje masońskie uważają się za spadkobierców tradycji templariuszy, przyjmując ich symbole i nazwy.

Mit templariuszy

Zakon stał się przedmiotem mitów i spekulacji, co znalazło odzwierciedlenie w literaturze i sztuce.

Templariusze pozostają fascynującym tematem w historii, legendach oraz w kulturze popularnej.

Najnowsze aktualności: