Telsze
Telsze (lit. Telšiai) to miasto położone na Wysoczyźnie Żmudzkiej w północno-zachodniej Litwie, zachód od Szawli. Jest siedzibą władz okręgu telszańskiego oraz miejscem narodzin Gabriela Narutowicza i Rolandasa Paksasa. W mieście rozwinięty jest przemysł skórzany oraz dziewiarski.
Historia
Telsze były stolicą traktów Księstwa Żmudzkiego. W 1612 roku król Zygmunt III Waza ufundował pierwszy drewniany kościół, a w 1626 roku Paweł Sapieha zbudował klasztor bernardynów, który zamknięto w 1832 roku. Miasto odegrało ważną rolę w powstaniu listopadowym jako ośrodek partyzantki polskiej.
W 1926 roku kościół w Telszach stał się katedrą, a na jej dziedzińcu znajdują się groby księży rozstrzelanych przez Kozaków. W tym samym roku utworzono diecezję telszańską oraz seminarium diecezjalne, które zostało zamknięte w 1946 roku, a następnie otwarte w 1989. W 1932 roku powstało muzeum z cennymi zbiorami sztuki i sprzętu ziemiańskiego.
W 1940 roku Telsze znalazły się pod okupacją sowiecką, a w 1941 roku miały miejsce tragiczne wydarzenia, kiedy to zamordowano wielu więźniów i Żydów. W 1982 roku otwarto skansen budownictwa żmudzkiego.
Miasto jest również znane jako miejsce urodzenia znanych postaci, takich jak Gabriel Narutowicz (1865), Michał Wojnicz i Władysław Tryliński (1878).
Zabytki
- Klasztor bernardynów z XVII wieku
- Katedra z XVIII wieku
Sport
- Džiugas Telsze – klub piłkarski
Miasta partnerskie
- Krnov
- Mińsk Mazowiecki