Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tęczankowate

Chcę dodać własny artykuł

Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Tęczankowate to rodzina ryb z rzędu aterynokształtnych, znana z licznych gatunków popularnych w akwarystyce. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem z powodu degradacji środowiska naturalnego. Najliczniejszym rodzajem w tej rodzinie jest Melanotaenia.

Występowanie

Przedstawiciele tęczankowatych zamieszkują głównie słodkie wody północnej i wschodniej Australii, Nowej Gwinei oraz okolicznych wysp. Niektóre gatunki są endemitami. Rodzaje Bedotia i Rheocles są endemitami Madagaskaru. Tęczankowate można spotkać zarówno w wodach płynących, jak i stojących, a nieliczne gatunki zasiedlają wody słonawe.

Cechy charakterystyczne

Tęczankowate to niewielkie, kolorowe ryby o bocznie spłaszczonym ciele, długości od kilku do 12 centymetrów. Charakteryzują się dwiema płetwami grzbietowymi z wyraźną przerwą między nimi. Pierwsza płetwa jest mniejsza i posiada 3–7 promieni, podczas gdy druga ma 6–22 promieni. Wiele gatunków wykazuje silny dymorfizm płciowy.

Systematyka

Systematyka rodziny jest przedmiotem dyskusji. Większość taksonomów zgadza się, że Melanotaeniidae w szerokim ujęciu jest taksonem monofiletycznym. Istnieją różnice w klasyfikacji, gdzie niektórzy autorzy wyodrębniają rodziny takie jak Bedotiidae, Pseudomugilidae i Telmatherinidae. Joseph Nelson (2006) sklasyfikował 17 rodzajów w 4 podrodzinach: Bedotiinae, Melanotaeniinae, Pseudomugilinae i Telmatherininae, wskazując na niejasności w relacjach pokrewieństwa między nimi.

Klasyfikacja

Rodzaje zaliczane do rodziny Melanotaeniidae:

  • Cairnsichthys
  • Chilatherina
  • Glossolepis
  • Iriatherina
  • Melanotaenia
  • Pelangia
  • Rhadinocentrus