Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tasmania

Tasmania – wyspa i najmniejszy stan Australii, położona na południowo-wschodnich wybrzeżach kontynentu. Obejmuje również mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa oraz wyspę Macquarie.

Reklama

Geografia

Tasmania, oddalona o około 300 km od wybrzeża Australii, jest górzystą wyspą z Płaskowyżem Centralnym, który jest ograniczony przez 600-metrowy uskok. Najwyższym szczytem jest Mount Ossa (1617 m n.p.m.), a drugim Legges Tor (1572 m n.p.m.). Wyspa charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową, gęstą siecią rzek oraz licznymi jeziorami polodowcowymi. Południowe wybrzeże tworzą wysokie klify.

Flora

Tasmania, najbardziej zalesiony stan Australii, ma lasy eukaliptusowe na północy i wschodzie oraz lasy buka południowego na południowym zachodzie. Powyżej 1200 m n.p.m. roślinność ma charakter alpejski. W górach występują również niskie odmiany eukaliptusów i iglaki, a także krzewy i rośliny poduszkowe.

Reklama

Fauna

Na Tasmanii żyje diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii), największy współczesny mięsożerny torbacz. W przeszłości istniał również wilkowór tasmański (Thylacinus cynocephalus), a na wyspie znajduje się największy rak na świecie – Astacopsis gouldi.

Klimat

Tasmania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, z opadami wynoszącymi od 1800 mm na zachodzie do 3500 mm w terenach górzystych.

Największe miasta

  • Hobart – stolica i największe miasto
  • Launceston – drugie co do liczby mieszkańców miasto

Historia

Przed przybyciem Europejczyków, Tasmania była zamieszkana przez Aborygenów przez około 40 tysięcy lat. Liczba Aborygenów spadła z 5-10 tys. w 1803 r. do około 300 w 1833 r. z powodu osadnictwa brytyjskiego i chorób. W XIX wieku, w wyniku „Czarnej wojny”, autochtoni zostali prawie całkowicie wyniszczeni. Tasmania została odkryta przez Abel Janszoona Tasman, który nadał jej nazwę Ziemia van Diemena, a w 1856 r. ustalono obecnie obowiązującą nazwę. Pierwsza osada brytyjska, Risdon Cove, powstała w 1803 r.

Ustrój polityczny

Od 1901 r. Tasmania jest jednym z sześciu stanów Związku Australijskiego, posiadając własną konstytucję. Władza ustawodawcza składa się z dwuizbowego parlamentu. Gubernator Tasmanii jest reprezentantem króla Australii, a rzeczywistą władzę wykonawczą sprawuje premier.

Gospodarka

Gospodarka Tasmanii opiera się na przemyśle wydobywczym, rolnictwie, leśnictwie oraz turystyce.

Reklama
Reklama