Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tarzymiechy Pierwsze

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Tarzymiechy Pierwsze

Tarzymiechy Pierwsze to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica. Jej najstarsza znana wzmianka pochodzi z 1419 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło zatwierdził nadanie dla kościoła parafialnego w Krasnymstawie.

W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa zamojskiego. Wieś stanowi sołectwo gminy Izbica, a wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Zamościu.

Historia

Tarzymiechy Pierwsze były po raz pierwszy wymieniane w 1419 roku jako „Tharszmechi”. W XV i XVI wieku wieś była siedzibą szlacheckiego rodu Tarzymieskich, jednak w 1505 roku część jej terenów przeszła w ręce Zamoyskich. W kolejnych latach majątek Tarzymieskich malał, a wzrastał udział innych rodzin.

W 1578 roku wieś miała pięć działów, w tym część Bartłomieja i Jana Tarzymieskich oraz Marcelina i Stanisława Sarnickich. Od XVIII wieku Tarzymiechy należały do rodziny Mrozowickich herbu Prus III. W 1822 roku Ignacy Mrozowicki oszacował wartość miejscowości na 131 562 zł. W 1840 roku Hipolit Estko założył w Tarzymiechach jedną z pierwszych cukrowni w regionie.

W 1827 roku wieś liczyła 105 domów i 618 mieszkańców. Natomiast spis z 1921 roku wskazywał na 127 domów oraz 781 mieszkańców, w tym dwóch Żydów.

Zabytki

  • Zachowane neogotyckie zabudowania dworskie z połowy XIX wieku (spichlerz i obora).

Podsumowanie

Tarzymiechy Pierwsze to wieś z bogatą historią, która sięga XIV wieku. W ciągu wieków wieś zmieniała właścicieli i rozwijała się, a jej dziedzictwo można dostrzec w zachowanych zabytkach architektury.

„`