Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tarsus (miasto)

Tarsus – Miasto Historyczne

Tarsus to miasto położone w południowej Turcji, w prowincji Içel, nad rzeką Kydnos. Z populacją wynoszącą 245 671 mieszkańców (dane z 2012 roku), Tarsus ma bogatą historię sięgającą czasów starożytnych.

Historia

Miasto zostało założone między X a IX wiekiem p.n.e. i leżało przy ważnym szlaku handlowym zwanym „Wrotami Cylickimi”. W VIII wieku p.n.e. Tarsus został podbity przez Asyrię, a później przeszedł pod panowanie Persji. W 333 p.n.e. miasto zdobył Aleksander III Wielki, a po jego śmierci znalazło się pod rządami dynastii Seleucydów. Od 64 p.n.e. Tarsus stał się stolicą rzymskiej prowincji Cylicji.

W VII wieku miasto weszło pod panowanie arabskie, a podczas wojen krzyżowych stało się częścią Królestwa Małej Armenii. Od 1359 roku Tarsus był pod zwierzchnictwem sułtanatu mameluckiego, a ostatecznie został zdobyty przez Turków w 1516 roku.

Znani mieszkańcy

W Tarsus urodzili się znani święci, w tym św. Paweł z Tarsu. W mieście zginął św. Bonifacy w 290 roku. W 313 roku zmarł cesarz rzymski Maksymin II Daja, a w 1101 roku zmarł Hugo de Vermandois, syn króla Francji Henryka I.

Przemysł

Tarsus jest również znany z rozwiniętego przemysłu włókienniczego, chemicznego oraz spożywczego, co przyczynia się do jego znaczenia w regionie.

Podsumowanie

Tarsus to miasto o bogatej historii i znaczeniu kulturowym, które przeszło przez różne etapy rozwoju, od czasów starożytnych, przez panowanie rzymskie i arabskie, aż do współczesności.

Przypisy

  • Miasto w Turcji
  • Stanowisko archeologiczne
  • Miejscowość w prowincji Mersin

Najnowsze aktualności: