Tarnogóra – Informacje ogólne
Tarnogóra to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna. Należy do dekanatu Leżajsk II w archidiecezji przemyskiej i jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa. W latach 1975–1998 miejscowość znajdowała się w województwie rzeszowskim.
Historia
Pierwsze wzmianki o Tarnogórze pochodzą z 1472 roku. Osada ta znajdowała się w województwie sandomierskim, granicząc od południa z województwem lwowskim. Mieszkańcy należeli do parafii w Rudniku.
W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Tarnogóra znalazła się w zaborze austriackim. Zmiany w diecezji w 1786 roku przyłączyły parafię Rudnik do diecezji przemyskiej. W XIX wieku miejscowość była świadkiem dwóch powstań narodowych: Listopadowego w 1830 oraz Styczniowego w 1863 roku, kiedy to w okolicach Rudnika utworzono obozy powstańcze.
W 1887 roku powstała Szkoła Podstawowa w Tarnogórze, a pierwszym nauczycielem był Józef Sroka. Tego samego roku oddano do użytku drogę Rudnik – Tarnogóra oraz założono Ochotniczą Straż Pożarną w 1907 roku, której prezesem został nauczyciel Antoni Rudziński. W czasie I wojny światowej wieś została prawie całkowicie zniszczona, co skutkowało przesunięciem jej lokalizacji o około 50 m na północ od rzeki.
W 1933 roku w Tarnogórze powstało koło ZMW „Wici”, założone przez Walentego Kidę oraz Grzegorza Gumieniaka, a w 1936 roku koło ufundowało sztandar wykonany przez zakonnice z Bielin.