Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tango milonga

Tango Milonga – Historia i Popularność

Tango Milonga, znane również jako Oh, Donna Clara, to znany utwór taneczny, który powstał przed II wojną światową. Muzykę skomponował Jerzy Petersburski, a słowa napisał Andrzej Włast. Utwór został stworzony dla rewii Warszawa w kwiatach.

Pierwsze Wykonanie

7 marca 1929 roku w teatrzyku „Morskie Oko” piosenka została po raz pierwszy zaprezentowana przez Stanisławę Nowicką, z towarzyszeniem tercetu Eugeniusza Bodo, Rolanda (Witolda Konopki) i Ludwika Sempolińskiego.

Międzynarodowy Sukces

Po zakupieniu praw do rozpowszechniania utworu przez firmę Wiener Boheme Verlag, zmieniono tytuł na „Oh Donna Clara”, co przyczyniło się do jego globalnej popularności. W 1931 roku utwór zadebiutował na Broadwayu w rewii Ala Jolsona „The Wonder Bar”. Niestety, skandal związany z pominięciem nazwiska polskiego kompozytora i przypisaniem muzyki austriackiemu kompozytorowi Robertowi Katscherowi spowodował chwilowy spadek popularności.

Nowe Życie Utworu

W 1954 roku tango przeżyło renesans, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie, gdzie w wersji holenderskiej wykonał je Bruno Majcherek. W Polsce po II wojnie światowej utwór zyskał ogromną popularność, zwłaszcza w interpretacji Mieczysława Fogga, a później także Ireny Santor.

Wykorzystanie w Kulturze

Melodia z tekstem w języku niemieckim pojawiła się w filmach, takich jak „Los człowieka” oraz „Lokaj i księżniczka” (Der Butler und die Prinzessin) z 2007 roku.

Fragment Tekstu

Utwór pozostał w pamięci wielu jako emocjonalna refleksja:

  • Tango milonga, tango mych marzeń i snów,
  • Niechaj me serce ukołysze!
  • Tango milonga jak dawniej grajcie mi znów,
  • Zabijcie tę dręczącą ciszę!

Utwór odzwierciedla nostalgiczne wspomnienia i emocje, które towarzyszą miłości i utracie.