Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Taksony

Taksony – Wódz Węgierski

Taksony (ur. ok. 931, zm. ok. 970) był węgierskim wodzem z dynastii Arpadów, który objął władzę w 955 roku. Syn Zoltána, zmienił kierunek polityki swojego kraju, rezygnując z najazdów na sąsiednie państwa oraz zawierając pokój z Rusią, Pieczyngami i Bułgarią. Podjął działania na rzecz integracji Węgier w międzynarodowy handel oraz starał się o przybycie łacińskich misjonarzy, jednak napotkał opór ze strony króla Ottona I Wielkiego.

Pochodzenie i wcześniejsze losy

Taksony był najmłodszym synem Zoltána. W 947 roku brał udział w wyprawie na Włochy. W latach 40. X wieku węgierscy książęta zaczęli dostrzegać potrzebę chrztu, jednak woleli unikać kontaktów z Niemcami. W 948 roku w Konstantynopolu ochrzczeni zostali Bulcsú i Tormás, a w 953 roku chrzest przyjął Zombor.

Objęcie rządów

W 954 roku książę Fajsz poparł bunt niemieckich możnowładców przeciwko Ottonowi I. Po klęsce w bitwie na Lechowym Polu 10 sierpnia 955 roku, odpowiedzialnością za niepowodzenia obarczono potomków Jutasa i Üllő. W wyniku tej klęski na władcę Węgier wybrano Taksonyego, najstarszego z odgałęzień rodu.

Małżeństwo i potomstwo

Żona Taksonyego prawdopodobnie pochodziła z Kumanów, a niektórzy uważają, że była córką wodza Pieczyngów, Tonuzaby. Z tego małżeństwa urodzili się dwaj synowie:

  • Gejza (zm. 997), książę Węgier
  • Michał

Podsumowanie

Taksony odegrał kluczową rolę w przekształceniu polityki Węgier w X wieku, dążąc do stabilizacji wewnętrznej oraz integracji z chrześcijaństwem. Jego działania i decyzje miały istotny wpływ na przyszłość Węgier oraz dynastii Arpadów.

Bibliografia

  • Dworzaczek W., Genealogia, Warszawa 1959, tablica 84.
  • Sroka S. A., Historia Węgier w zarysie do 1526 roku, Bydgoszcz 2000, s. 16.