Tadeusz Witold Młyńczak
Tadeusz Witold Młyńczak (ur. 7 października 1934 w Poznaniu) to polski inżynier oraz działacz polityczny. W latach 1976–1981 i 1985–1989 pełnił funkcję przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego. Był posłem na Sejm PRL w kadencjach IV-X (1965–1989) oraz zastępcą przewodniczącego Rady Państwa (1976–1989).
Życiorys
Młyńczak pochodzi z rodziny robotniczej o poglądach antykomunistycznych. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Poznaniu oraz Wydział Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej (1953–1958). Po studiach pracował w różnych instytucjach, w tym w fabryce wagonów i jako główny technolog w Przedsiębiorstwie Zmechanizowanych Robót Kolejowych.
W 1958 wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego, gdzie pełnił liczne funkcje, m.in. sekretarza Miejskiego i Powiatowego Komitetu SD w Poznaniu oraz członka prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej. W 1965 po raz pierwszy został wybrany do Sejmu PRL, gdzie przez 24 lata zajmował różne stanowiska w komisjach sejmowych.
Młyńczak był również prezesem Centralnego Związku Rzemiosła (1974–1976) oraz członkiem Centralnego Komitetu SD. Uczestniczył w opracowywaniu reformatorskiego programu SD na XII kongresie partii w 1981. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, w 1981, był nieobecny na posiedzeniu Rady Państwa, ale zaakceptował decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego.
Po zakończeniu działalności w krajowych władzach SD w 1981, Młyńczak ponownie objął przewodnictwo CK SD w 1985, gdzie proponował ograniczone reformy. W 1989 był autorem postulatu zmiany nazwy państwa na „Rzeczpospolitą Polską”. Po XIV Kongresie SD nie został ponownie wybrany na przewodniczącego.
Odznaczenia
Młyńczak został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Życie prywatne
Żonaty z Urszulą Młyńczak, ma trzy córki. W 1992 roku ukazał się wywiad-rzeka z jego udziałem, pt. „Widziane z trzeciego planu – rozmowy z Tadeuszem Witoldem Młyńczakiem”.
Podsumowanie
Tadeusz W. Młyńczak to postać znacząca w historii Polski Ludowej, zarówno jako inżynier, jak i polityk. Jego działalność w Stronnictwie Demokratycznym oraz w Sejmie PRL miała wpływ na życie polityczne w Polsce w drugiej połowie XX wieku.