Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tadeusz Markowski (pisarz)

„`html

Reklama

Tadeusz Markowski

Tadeusz Markowski, ur. 14 marca 1954 w Warszawie, to polski pisarz science fiction oraz tłumacz. Studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie cybernetykę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W latach 1982–1984 był zastępcą redaktora naczelnego „Fantastyki”. Działał w międzynarodowym fandomie, będąc członkiem World SF.

Debiut i twórczość

Markowski zadebiutował opowiadaniem Test w 1977 roku. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Tak bardzo chciał być człowiekiem, wydany w 1982 roku. W 1984 roku ukazała się jego powieść Umrzeć, by nie zginąć, a w 1988 roku prequel tej książki, Mutanci. W 2020 roku opublikował Dzieci Hildora w współpracy z Markiem Żelkowskim. Jego prace są częścią nurtu fantastyki socjologicznej.

Reklama

Tłumaczenia

Markowski tłumaczył m.in. komiksy z serii Thorgal oraz powieść Formy chaosu Colina Kappa. Jego opowiadanie Tak bardzo chciał być człowiekiem… zostało przetłumaczone na kilka języków, a powieść Umrzeć, by nie zginąć na rosyjski.

Wybrane dzieła

  • Tak bardzo chciał być człowiekiem, zbiór opowiadań (KAW 1982)
  • cykl Mutanci
    • Umrzeć, by nie zginąć (1984)
    • Mutanci (1988)
    • Dzieci Hildora (2020)
  • Formy Chaosu – Collin Kapp (1992)
  • Wiele tłumaczeń literatury anglojęzycznej i francuskiej

Odznaczenia

W 2007 roku Markowski otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej z okazji 25-lecia „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, w której pełnił rolę zastępcy redaktora naczelnego.

„`

Streszczenie:
Tadeusz Markowski, polski pisarz science fiction urodzony w 1954 roku w Warszawie, studiował na Politechnice Warszawskiej oraz cybernetykę. Debiutował w 1977 roku opowiadaniem Test, a jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Tak bardzo chciał być człowiekiem (1982). Jego prace są częścią fantastyki socjologicznej, a najważniejsze dzieła to cykl Mutanci oraz liczne tłumaczenia literatury. W 2007 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Reklama
Reklama