Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tadeusz Kossakowski

„`html

Reklama

Tadeusz Kossakowski

Tadeusz Kossakowski, ps. „Krystynek”, „Kirgiz” (ur. 27 stycznia 1888 w Kiszyniowie, zm. 24 listopada 1965 w Warszawie) był generałem dywizji Wojska Polskiego, działaczem niepodległościowym oraz inżynierem. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i był kawalerem Orderu Virtuti Militari oraz cichociemnym.

Życiorys

Kossakowski urodził się w rodzinie Władysława i Anny. Po ukończeniu szkoły realnej w Chersoniu, przeniósł się do Lwowa, gdzie studiował na Politechnice Lwowskiej, uzyskując dyplom inżyniera w 1914 roku. W Lwowie zaangażował się w ruch niepodległościowy, wstępując do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego.

Reklama

W 1914 roku został zmobilizowany do armii rosyjskiej, gdzie zdobył doświadczenie wojskowe. Po rewolucji w 1917 roku przeszedł do oddziałów polskich, a w 1918 roku do Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wojnie dotarł do Paryża, gdzie pełnił funkcję dowódcy saperów.

W czasie II wojny światowej Kossakowski służył w różnych jednostkach, a od 1944 roku działał w okupowanej Polsce jako cichociemny. Po przylocie do kraju w 1944 roku, zajmował się organizacją produkcji uzbrojenia w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim brał udział w budowie barykad i kierował produkcją środków walki.

Po kapitulacji Warszawy trafił do niewoli niemieckiej, a po wojnie osiedlił się w Warszawie. Był dwukrotnie żonaty i miał dwóch synów.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari – 28 lutego 1921
  • Krzyż Niepodległości – 15 czerwca 1932
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 10 listopada 1928
  • Krzyż Walecznych (czterokrotnie) – 1922-1922
  • Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie)
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 – 1928
  • Krzyż Komandorski Orderu Gwiazdy Rumunii – 11 listopada 1936
  • Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej

Patronat

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 listopada 2019 roku, gen. dyw. Tadeusz Kossakowski został patronem 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.

„`
This formatted text succinctly captures the essential information regarding Tadeusz Kossakowski’s life, military career, and honors while adhering to the specified character limit and formatting requirements.

Reklama
Reklama