Szymanów
Szymanów to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin. Historycznie wieś szlachecka, znana jako Szymanowo, istniała w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sochaczewskim. Do 1954 roku była siedzibą gminy, a w latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa skierniewickiego. Przez Szymanów przepływa rzeczka Pisia, będąca dopływem Bzury.
Pałac
Pałac w Szymanowie zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Należał do rodu Sanguszków, a później do Łubieńskich. W latach 1898–1902 został rozbudowany według projektu Konstantego Wojciechowskiego dla księcia Konstantego Lubomirskiego. W 1907 roku majątek zakupiło Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek, a od 1946 roku znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.
Otaczający pałac park, pochodzący z XVIII wieku, został przekomponowany na przełomie XIX i XX wieku. W parku znajdują się pomniki przyrody, takie jak:
- dąb szypułkowy
- jesion wyniosły
- lipa drobnolistna
- buk zwyczajny
W parku wyróżnia się również barokowo-klasycystyczna fontanna ogrodowa z lat 1780–1782, będąca unikatowym zabytkiem w Polsce.
Kościół
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP zbudowano w 1667 roku z fundacji Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego. W latach 1893–1907 przeszedł gruntowną przebudowę w stylu neobarokowym, również według projektu Konstantego Wojciechowskiego.
Ludzie związani z Szymanowem
W Szymanowie żyli i działali znani ludzie, w tym:
- Błogosławiony Michał Oziębłowski, kapłan i męczennik, który odprawiał msze w lokalnym kościele.
- Błogosławiona Maria Marcelina od Niepokalanego Poczęcia NMP (Marcelina Kotowicz Darowska), matka generalna Niepokalanek, która rozpoczęła rozbudowę klasztoru w 1908 roku.
- Błogosławiony Zygmunt Sajna, kapłan i męczennik, kapelan w klasztorze sióstr niepokalanek w latach 1926–1931.