Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Szum śrutowy

Szum śrutowy

Szum śrutowy, znany również jako Schrotrauschen, to fluktuacje występujące w układach z niewielką ilością cząstek przenoszących energię. Przykładem może być szum związany z przepływem prądu elektrycznego, wynikający z ziarnistej natury ładunku elektrycznego. Charakteryzuje się on białym szumem, normalnym rozkładem wartości chwilowych oraz stałą gęstością widmową energii. Analiza szumu śrutowego pozwala na określenie wartości ładunku elementarnego.

Reklama

Źródła i rodzaje szumu śrutowego

W zależności od rodzaju elementu elektronicznego oraz warunków pracy, szum śrutowy manifestuje się różnymi zjawiskami. W elementach półprzewodnikowych powstaje w wyniku fluktuacji dyfuzji, czyli nieregularnego przechodzenia nośników przez barierę potencjału, co można zaobserwować w złączu p-n. Szumy te dzieli się na:

  • dyfuzyjne,
  • generacyjno-rekombinacyjne.

W lampach elektronowych szum śrutowy jest związany z losowym charakterem emisji elektronów z katody oraz ich prędkościami.

Reklama

Historia i wzór Schottky’ego

Termin „szum śrutowy” został wprowadzony przez Waltera Schottky’ego w 1918 roku, który teoretycznie oszacował fluktuacje prądu anodowego diody próżniowej w stanie nasycenia. Wartość skuteczna fluktuacji prądu opisana jest wzorem Schottky’ego:

I_{sz}=\sqrt{2eI\Delta f}

Gdzie:

  • e – ładunek elektronu,
  • I – wartość średnia prądu,
  • \Delta f – pasmo częstotliwości szumu.

Podsumowanie

Szum śrutowy jest istotnym zjawiskiem w elektronice, związanym z fluktuacjami prądu i emisji elektronów, co ma znaczenie w analizie i projektowaniu układów elektronicznych.

Reklama
Reklama