Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Szówsko

Chcę dodać własny artykuł

Szówsko – wieś w Polsce

Szówsko to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica, na pograniczu Doliny Dolnego Sanu i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Miejscowość jest prywatną wsią szlachecką, która w 1739 roku należała do klucza Jarosław Lubomirskich.

Transport i komunikacja

W Szówsku kończy się droga wojewódzka nr 870 z Sieniawy oraz prowadzi droga wojewódzka nr 865 z Jarosławia do Bełżca.

Parafia

Od 1943 roku w Szówsku działa parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która należy do dekanatu Jarosław III.

Historia wsi

W średniowieczu tereny te były podmokłe, co sprzyjało rozwojowi łożysk i sitowia. Nazwa wsi może pochodzić od słowa „szuwary” lub „suszyć”, związana z obowiązkiem dostarczania suszonego mięsa i owoców do Jarosławia. Pierwsza wzmianka o Szówsku pochodzi z 1387 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło nadał ziemie Janowi z Tarnowa.

W 1891 roku książę Witold Czartoryski założył w Szówsku cegielnię, a w 1918 roku kaflarnie, które stały się jednym z głównych producentów kafli piecowych w Polsce. Kaflarnia działała do II wojny światowej, kiedy to zniszczono jej urządzenia i zapasy.

II wojna światowa i po wojnie

W czasie II wojny światowej wieś ucierpiała, a po wojnie zakład został nacjonalizowany. W 1938 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła, a w 1943 roku erygowano parafię.

Rozwój parafii

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony w 1942 roku, a jego budowa trwała do 1960 roku. W 1997 roku rozpoczęto rozbudowę, która została ukończona w 2009 roku.

Linki zewnętrzne