Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Szklarnia (powiat janowski)

Chcę dodać własny artykuł

Szklarnia – Informacje ogólne

Szklarnia to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Janów Lubelski. W latach 1975–1998 należała do województwa tarnobrzeskiego. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 53 mieszkańców.

Obszar miejscowości obejmuje rezerwat „Szklarnia”, gdzie prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego, zarządzana przez Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”. W Szklarni znajduje się symboliczny grób Barbary Mączyńskiej, sanitariuszki oddziału NOW-AK „Ojca Jana”, która zginęła tragicznie w czasie II wojny światowej. Miejscowość oferuje pole biwakowe z zadaszeniem oraz parking.

Szklarnia jest końcowym punktem oznakowanego szlaku rowerowego „Wyprawa do Leśnego Skarbca”, skąd można wrócić do Janowa Lubelskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.

Historia

Historia Szklarni sięga 1801 roku, kiedy to z inicjatywy władz ordynackich powstała huta szkła zwana Nizioł. Huta produkowała szkło zielone na butelki dla browaru w Zwierzyńcu, białe kaflowe oraz różne naczynia. Istniała do 1836 roku, kiedy to, po regulacji gruntów w 1830 roku, osada przekształciła się w miejscowość rolniczą.

W połowie XIX wieku we wsi mieszkało 12 gospodarzy. W kwietniu 1864 roku powstańcy ostrzelali patrol kozacki w Szklarni. Według spisu powszechnego z 1921 roku, wieś liczyła 35 domów i 182 mieszkańców.

W okresie II wojny światowej, 13 czerwca 1944 roku, miała miejsce bitwa między partyzantami a Niemcami, wspieranymi przez lotnictwo. Po wojnie, w sierpniu 1946 roku, oddział NSZ Wołyniaka stoczył walkę z UB i WBW. W 1986 roku w okolicach wsi utworzono ostoje konika biłgorajskiego.