„`html
Szczurowa – charakterystyka
Szczurowa to wieś w powiecie brzeskim, w województwie małopolskim, będąca siedzibą gminy oraz parafii św. Bartłomieja Apostoła. Wieś znajduje się u zbiegu dróg wojewódzkich 964 i 768. Pierwotnie lokowana w 1785 roku, utraciła status miasta w 1933 roku.
Historia
Do XIX wieku
Pierwsze wzmianki o Szczurowej pochodzą z testamentu Bolesława Krzywoustego, a sama wieś została założona w 1338 roku przez biskupa Jana Grota. Obejmowała początkowo 40 łanów i posiadała młyn oraz karczmę. W 1596 roku powstała szkoła parafialna, a w 1615 roku biskup Piotr Tylicki założył szpital. Pierwszym prywatnym właścicielem wsi był Jan Popowich, a później przeszła w ręce Kępińskich.
Rozwój w XIX wieku
W latach 50. XIX wieku, pod zarządem Anastazji i Jana Kępińskich, Szczurowa przekształciła się w ośrodek kulturalny i gospodarczy. Kępińscy angażowali się w patriotyczne działania, w tym w organizację tajnych nabożeństw i spotkań szlachty.
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej miała miejsce Masakra w Szczurowej, gdzie w 1943 roku zamordowano 93 osoby z lokalnej społeczności romskiej. W tym okresie działały również tajne komplety edukacyjne prowadzone przez Zygmunta Robaszkiewicza.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła z 1893 roku, zaprojektowany przez Jana Sas-Zubrzyckiego
- Dwór z parkiem oraz ogrodzeniem
- XIX-wieczna kaplica rodu Kępińskich (niewpisana do rejestru zabytków)
Osoby związane ze Szczurową
Urodzili się tutaj m.in.:
- Michał Chylewski – malarz, uczestnik powstania listopadowego
- Stanisław Nita – ludowiec, więzień Berezy Kartuskiej
- Paweł Rosa – kapitan Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej
- Jan Kępiński – działacz społeczny, właściciel Szczurowej w XIX wieku
Podsumowanie
Szczurowa, z bogatą historią sięgającą średniowiecza, przeszła przez różne etapy rozwoju, od małej wsi do istotnego ośrodka kulturalnego. Zachowane zabytki oraz złożona historia społeczna czynią ją ważnym miejscem w regionie małopolskim.
„`