Szczepiatyn
Szczepiatyn to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Ulhówek. Znajduje się w dolinie rzeczki Rzeczycy.
Wieś została po raz pierwszy wymieniona w 1462 roku, będąc wtedy własnością rodziny Szczepiatyńskich. W latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa zamojskiego. Zgodnie z Narodowym Spisem Powszechnym z 2011 roku, Szczepiatyn liczy 256 mieszkańców.
Historia
W XIX wieku obszar dworski nosił nazwę Kopanie. W II Rzeczypospolitej miejscowość była częścią powiatu rawskiego w województwie lwowskim. Należy zaznaczyć tragiczne wydarzenia z 26 marca 1944 roku, kiedy to nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zamordowali 29 Polaków.
Obiekty sakralne
W Szczepiatynie znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. Św. Trójcy, zbudowana w 1913 roku. Po 1947 roku świątynia została przejęta przez Kościół katolicki. W jej wnętrzu zachowały się części ikonostasu oraz elementy wyposażenia pochodzące z XVIII i XIX wieku. Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica z 1890 roku.
Infrastruktura
W północno-zachodniej części wsi znajduje się pozostałość po folwarku, gdzie do niedawna funkcjonowała gorzelnia z XIX wieku, obecnie przekształcona w magazyn zbożowy.
Podsumowanie
- Wieś Szczepiatyn w województwie lubelskim.
- Pierwsza wzmianka z 1462 roku.
- 256 mieszkańców według spisu z 2011 roku.
- Cerkiew greckokatolicka z 1913 roku, obecnie katolicka.
- Tragiczne wydarzenia z 1944 roku.
Wieś jest sołectwem w gminie Ulhówek, a jej mieszkańcy są wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego, należącymi do parafii św. Stanisława w Tarnoszynie.